Bajkał – czy wiesz, że…?

Po 4 dniach spędzonych na niezwykle produktywnym leżeniu w pociągu Kolei Transsyberyjskiej dotarliśmy na słynne jezioro Bajkał. Właśnie… tylko co tak naprawdę oznacza słowo „jezioro”? Używamy tego określenia zarówno kiedy mówimy o polskich jeziorach, jaki i wtedy kiedy mówimy o Bajkale… ale znaczą one jednak trochę co innego… 636 km. długości, 79km. szerokości, 1637 (według pomiarów z 2009r. 1942) m. głębokości (!) W dużym skrócie, te liczby oznaczają, że Bajkał nie zmieściłby się w granicach Polski! Zrobiłem prostą rzecz– używając programu Google Earth porównałem rozmiary Polski i Bajkału widzianych z satelity, z tej samej wysokości. Efekt był piorunujący!

Polska i Bajkał widziane z wysokości 1582 km.; źródło: Google Earth

Polska i Bajkał widziane z wysokości 1582 km.; źródło: Google Earth

Teraz porównajmy te wymiary z rozmiarami największego w Polsce jeziora Śniardwy… no właśnie… nawet nie da się tego porównać. Teraz garść ciekawostek. Tak, tak. Ciekawostek. Bo jeśli będzie Cię interesowała szczegółowa analiza bajkalskiego ekosystemu to prawdopodobnie sięgniesz do Wikipedii.

Interesująca jest już sama nazwa. Skąd się wzięła? Co oznacza słowo „Bajkał”? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedna z teorii wywodzi nazwę najgłębszego jeziora świata od tureckich słów „Baj-kul”, które oznaczają „bogate jezioro”. Inna sugeruje powiązanie nazwy Morza Syberii z mongolskimi słowami „Bajkał Dałaj”, czyli „wielkie jezioro”. Ale to tylko hipotezy, bo tak naprawdę cholera wie skąd się ta nazwa wzięła.

Bajkał widziany z Siewierobajkalska

Bajkał widziany z Siewierobajkalska

Bajkał jest największym na świecie zbiornikiem wody słodkiej. Jego objętość to 23 000 km3 co stanowi 20% całych światowych zasobów wody pitnej!

Północne przybajkale

Północne przybajkale

Woda w Bajkale jest tak czysta, że śmiało można ją pić bez gotowania, czy uzdatniania w jakikolwiek inny sposób. Wyjątkiem jest południowy koniec jeziora, gdzie znajduje się największy truciciel Morza Syberii – kombinat celulozowo-papierniczy w miejscowości Bajkalsk.

Woda w Bajkale jest niesamowicie czysta

Woda w Bajkale jest niesamowicie czysta

Najgłębsze jezioro świata cechuje się też imponującą przejrzystością wody dochodzącą do 40 m! Jest to drugi najlepszy wynik na świecie – pierwszy należy do Morza Sargassowego, którego dno zobaczymy nawet przy głębokości 60m!

Północne przybajkale

Północne przybajkale

Północno-zachodnie wybrzeże jeziora jest niesamowicie strome. Nachylenie dna sięga tu 60 stopni, co oznacza, że już w odległości kilkuset metrów od brzegu znajdują się głębiny przekraczające 1000 m!

Zmierzch nad Bajkałem

Zmierzch nad Bajkałem

Największa głębina jeziora znajduje się kilka kilometrów na wschód od wyspy Olchon – mniej więcej w połowie długości Bajkału.

Sielskie widoki - wieś Bajkalskoje

Sielskie widoki – wieś Bajkalskoje

60% gatunków żyjących w Bajkale to endemity czyli takie, które nie występują nigdzie indziej na świecie. Najbardziej znana jest foka bajkalska.

W 1956r. w Irkucku, na rzece Angara zbudowano zaporę hydroelektrowni. Jej wpływ na ekosystem był ogromny – poziom całego Bajkału poniósł się o 1m! To dużo jeśli weźmiemy pod uwagę, że powierzchnia tego jeziora przekracza 30 000 km2!

DSCN5801

Na początku XX wieku na południu Bajkału powstała Kolej Krugobajkalska – 85 km torów, w tamtych czasach będących częścią głównej trasy Transsibu (obecnie połączenie prowadzi przez płaskowyż Olchiński, a Krugobajkałka stanowi zabytek). Poprowadzono ją urwistym wybrzeżem jeziora budując po drodze 40 tuneli i zużywając średnio wagon ładunków wybuchowych na kilometr wybudowanej trasy!

Ogrom Bajkału

Ogrom Bajkału

Nad Bajkał można się dostać na kilka sposobów. Najpopularniejsza jest 4 dniowa podróż z Moskwy Koleją Transsyberyjską. Organizacji takiej wyprawy poświęciłem osobny post: Jak zorganizować podróż Koleją Transsyberyjską? Niektórzy wybierają samolot – lot do Irkucka z przesiadką w Moskwie to koszt ponad 1000zł.

W Bajkale najbardziej niesamowite jest to, że nie da się odpowiedzieć na bardzo często zadawane pytanie „Jaki jest Bajkał?”. Jest taki wielki i różnorodny, że po prostu trzeba go zobaczyć, poznać i poczuć. Warto!

Jak wygląda dzień w pociągu Kolei Transsyberyjskiej?
"Bajkał Shot" - drinki nad Bajkałem