Kolej Transsyberyjska – informacje praktyczne

Chciałbyś pojechać Koleją Transsyberyjską? Marzy Ci się taka wyprawa, prawda? No wiem przecież, że tak – inaczej byś tego nie czytał(a). Zróbmy zatem tak – ja Ci powiem, jak taką wyprawę zorganizować, podrzucę garść praktycznych informacji, a Ty po prostu kupisz bilety i pojedziesz. Co mówisz? Nie. Nie chcę nawet słyszeć, że „pomyślisz”, że „to nie takie proste”, że „nie wiesz”, że „Cię mama nie puści” ani, że nie chcesz przegapić nowego sezonu Mody na sukces. Kupujesz bilety, wsiadasz i jedziesz. I nic nie komplikujesz. Umowa stoi? Świetnie więc ruszamy!
Dworzec Kazański w Moskwie - stąd odjeżdżają pociągi w kierunku Syberii

Dworzec Kazański w Moskwie – stąd odjeżdżają pociągi w kierunku Syberii

CENY BILETÓW

Kwestia najważniejsza, czyli bilety. Za przejazd pociągiem pospiesznym, 3-cią klasą, z Moskwy do Siewierobajkalska  zapłaciliśmy od osoby ok. 750zł. Koszt biletu Moskwa – Władywostok – to 1000zł. Ceny oczywiście się zmieniają (te, które podałem były aktualne latem 2012) więc traktujcie te kwoty jako orientacyjne.

GDZIE KUPIĆ BILETY?

Bilety można kupić zarówno na stronie rosyjskich kolei www.rzd.ru, jak również u pośredników. Te kupione bezpośrednio na stronie przewoźnika są trochę tańsze, ale problemem jest konieczność posiadania karty kredytowej i znajomości języka rosyjskiego. Sprzedaż biletów rozpoczyna się dopiero na 45 dni przed planowanym odjazdem, a chętnych nie brakuje więc zdecydowanie warto się spieszyć – w przeciwnym razie możemy zostać na lodzie… a właściwie na dworcu. Bilety najprawdopodobniej otrzymamy w wersji elektronicznej, czyli nic innego jak „wydrukuj to sam”. Uwaga: niektóre bilety elektroniczne wymagają wymiany na „normalne” na dworcu w Moskwie (są do tego wyznaczone specjalne kasy). Informacja, czy nasz tego wymaga czy nie znajduje się na wydruku, ale żeby uniknąć jakichkolwiek niejasności warto upewnić się w kasie.

Jadąc Koleją Transsyberyjską...

Jadąc Koleją Transsyberyjską…

RODZAJ POCIĄGU 

Wiecie już jak kupić bilety więc teraz pora wybrać rodzaj pociągu i klasę. Do wyboru mamy 3 rodzaje pociągów, które różnią się czasem przejazdu, standardem i oczywiście ceną.

„FIRMIENNYJ” – najszybszy i najdroższy (przejazd z Moskwy do Władywostoku może kosztować nawet 4000zł), co w praktyce oznacza, że nawiązanie interesujących znajomości, poznanie kultury i zwyczajów panujących w transsibie będzie bardzo trudne. To pociągi wybierane przez biznesmenów oraz ludzi i turystów, którzy maja kasę. Jeśli liczysz na integrację z miejscowymi, to trzymaj się od nich z daleka.

„SKORYJ” – odpowiednik naszego pospiesznego. Jest niewiele droższy od najtańszego pociągu „pasażerskiego” (to trzeci dostępny rodzaj) za to dużo szybszy. To opcja wybierana zarówno przez podróżników, jak i zwykłych Rosjan i właśnie tę opcję polecam.

„PASAŻERSKIJ” – nie wiem, jak się to pisze, ale mniejsza z tym. To najtańszy i najwolniejszy pociąg. Nie warto go wybierać, bo jest tylko trochę tańszy niż „skoryj”, a jedzie dużo dłużej.

Bajkał widziany z Siewierobajkalska

Bajkał widziany z Siewierobajkalska

KTÓRĄ KLASĄ JECHAĆ?

„LUX” – najdroższa, najbardziej luksusowa i najmniej ciekawa. Jeśli chcesz kogoś poznać, zobaczyć, jak wygląda życie miejscowych ludzi na Syberii to nawet o niej nie myśl. Sadzę, że nikt z Was nie będzie nią zainteresowany więc skupię się na dwóch pozostałych  – „kupe” i „płackarta”.

„KUPE” – odpowiednik naszej drugiej klasy. Będziemy jechać w zamykanym 4 – osobowym przedziale. Odradzam szczególnie osobom wysokim – łóżka są dość krótkie, a oddzielenie przedziału od korytarza uniemożliwia wyprostowanie nóg. Cena nawet dwukrotnie wyższa niż za „płackartę”.

„PŁACKARTA” – to opcja najtańsza i zdecydowanie najciekawsza z towarzyskiego punkty widzenia. Będziemy jechać w bezprzedziałowym wagonie, w którym mamy jedynie cienkie ścianki między każdymi czterema łóżkami ułożonymi piętrowo, prostopadle do kierunku jazdy. Wzdłuż korytarza jest jeszcze rząd łóżek ułożonych równolegle do kierunku jazdy, również piętrowo.  Jasna sprawa, że trudniej o bardziej integracyjną atmosferę i lepszą okazję do poznania ciekawych ludzi. W jednym wagonie jedzie kilkadziesiąt osób – są zakochane pary, są grupy znajomych, są rodzice z dziećmi, są babcie z wnuczkami, są amatorzy tanich alkoholi (mimo, że oficjalnie pić nie można). Jednym słowem dla każdego coś miłego i jeśli tylko znasz rosyjski, to nudzić się nie będziesz. A, jak nie znasz, to po kilku dnia już będziesz:P Mimo, że jest to 3. klasa to jest bezpiecznie, przyjemnie i czysto (dużo czyściej niż w większości polskich pociągów).

Bajkał - północne wybrzeże

Bajkał – północne wybrzeże

WYBÓR MIEJSCA

Wybraliśmy już pociąg i klasę, ale które miejsca konkretnie wybrać? Najlepsze są dolne, prostopadłe do kierunku jazdy. Z dwóch powodów. Po pierwsze to właśnie one służą do siedzenia w ciągu dnia (jeśli to nasze miejsca to my decydujemy kiedy chcemy siedzieć, a kiedy leżeć – siedzenie na miejscach górnych to już zaawansowana akrobacja). Po drugie pod nimi znajduje się zamykany schowek na bagaże – jeśli śpimy na plecakach to na pewno nic nam nie zginie. Układ miejsc w wagonie 3. klasy możecie zobaczyć TUTAJ. Unikaj, jak ognia miejsc równoległych do kierunku jazdy – są krótkie więc prawdopodobnie będziesz musiał podkurczyć nogi, a poza tym dzień i noc koło Twojej twarzy ktoś będzie przechodził.

Tajszet - jedna ze stacji na trasie Kolei Transsyberyjskiej

Tajszet – jedna ze stacji na trasie Kolei Transsyberyjskiej

PRAKTYCZNE INFORMACJE

Warto wiedzieć, że… zawiodą się osoby, które nastawiają się na wielką imprezę podczas jazdy – picie alkoholu mocniejszego niż piwo jest zabronione i zakaz ten jest egzekwowany przez załogę pociągu. Oczywiście nikt z alkomatem nie chodzi więc jeśli się dobrze zamaskować…

Do pociągu nie musimy brać własnej pościeli ani ręczników, gdyż niemal zawsze wliczone są one w cenę biletu (informacja na bilecie) i są sterylnie czyste.

Całą dobę, dostępny jest darmowy wrzątek więc doskonałym rozwiązaniem są wszelkie dania i przekąski zalewane.

Postoje na poszczególnych stacjach trwają od kilku do kilkudziesięciu minut – niemal zawsze jest czas żeby uzupełnić zapasy jedzenia, ale trzeba się liczyć z cenami rzędu 100 RUB (10zł) za paczkę Lay’sów.

Zmierzch nad Bajkałem

Zmierzch nad Bajkałem

W pociągu jest czysto i bezpiecznie – odpowiedzialne za to są prowadnice, czyli panie (bądź panowie) konduktorki (konduktorzy). Na każdy wagon przypadają dwie takie osoby i pełnią całodobowe dyżury. Do ich obowiązków poza sprawdzaniem biletów i paszportów, należy sprzątanie, wydawanie pościeli i pilnowanie porządku. Warto dodać, że robią to nad wyraz skutecznie.

Toalety wyglądają podobnie do tych, w naszych pociągach… no może są trochę czystsze. Oznacza to mniej więcej tyle, że nie ma lepszego sposobu na umycie się niż użycie chusteczek nawilżanych. Wierzcie mi – sprawdzają się świetnie.

Na koniec mały bonus. TUTAJ zobaczysz zdjęcia pięknej nadbajkalskiej przyrody, TUTAJ dowiesz się czegoś o Moskwie, TUTAJ o Kremlu, a TUTAJ odwiedzisz Irkuck.

Wyposażeni w taką wiedzę śmiało możecie ruszać na kolejowy podbój Syberii! Powodzenia! I nie zapomnij napisać mi, jak było;)

Czy warto odwiedzić Lwów?
Jak wygląda dzień w pociągu Kolei Transsyberyjskiej?

  • Jerzy

    Witam.
    Podajesz cenę biletu do Siewierobajkalska-750 zł….czy to cena w jedną stronę? Jeśli tak…to jak kupić bilet powrotny?
    Druga sprawa…jak dostać się do dworca Kazańskiego w Moskwie i ile kosztuje ewentualny dojazd tam?

    • Szwendalus

      750zł to cena za bilet w jedną stronę. Bilet powrotny kupuje się dokładnie tak samo, jak bilet „tam”. My kupowaliśmy z wyprzedzeniem przez internet i to najlepsze rozwiązanie, bo w kasie na chwilę przed odjazdem, biletów może już nie być. Do Moskwy jechaliśmy przez Ukrainę. Z Warszawy do Lwowa autobusem za 90 zł i z Lwowa do Moskwy pociągiem za około 250zł. Można też polować na tanie, promocyjne loty (np promocja „szalona środa” w LOTcie) albo jechać pociągiem przez Białoruś (trzeba kupić białoruską wizę tranzytową).

  • Zbyszek

    Witam. Proszę podpowiedzieć na co zwrocic uwagę oraz o czym niezapomniec wybierając się w te podróż.Zamierzam przejechać koleja tam i spowrotem do Irkucka i okolic czas ok 15 dni

    • Szwendalus

      Wszystko co jest istotne napisałem już we wpisie. Natomiast podpowiem, że północne okolice Bajkału są dużo ciekawsze i znacznie bardziej atrakcyjne widokowo niż Irkuck i południowy Bajkał. Jeśli w planach masz nie tylko jazdę koleją i zwiedzanie miast, ale także trekking w okolicznych lasach, to warto się zaszczepić na odkleszczowe zapalenie mózgu.

  • Jerzy

    Dziękuję….Planuję tam w tym roku pojechać….Zachód już zwiedziłem….pora na wschód…”tam na pewno jest cywilizacja”…:D
    Pozdrawiam.

    • Szwendalus

      Wschód jest o niebo ciekawszy niż Zachód;) Moim zdaniem oczywiście:) Tam jest dość droga cywilizacja – Rosja (nie tylko Moskwa) ale w ogóle okazała się być droga:P Można założyć, że ceny są minimum 10% wyższe od tych w Polsce.

  • sundaydriver

    Hej,

    Mam pytanie, bo nie udało mi sie znaleźć tej informacji (jeśli jest, i powielam pytanie – przepraszam;) ) – jakie były łączne, całościowe koszty takiej wyprawy?

    Dzięki.

    • Szwendalus

      Taka informacja chyba się faktycznie nie pojawiła:P Całość kosztowała nas po około 5000zł od osoby.

  • Wixa

    Hej, mam małe pytanie. Czy jadąc koleją jest opcja zeby zatrzymać sie w jednym z miast po drodze na dluzej niz trwa postój i wsiąść do np następnego pociągu? Czy podróż polega po prostu na tym ze wsiadamy w Moskwie i wysiadamy we Władywostoku?

    • Szwendalus

      Jeśli chcesz wsiadać i wysiadać, to po prostu musisz kupić oddzielny bilet na każdy pociąg. Nie ma możliwości żeby na jednym bilecie wskakiwać i wyskakiwać z pociągu. Moim jednak zdaniem lepiej jechać bez przerwy bo tylko wtedy poczujesz co to znaczy jechać Transsibem – kilka dni w jednym pociągu. Ciekawe przeżycie;) A jeśli będziesz wsiadał i wysiadał to zupełnie tak jakbyś jeździł normalnym pociągiem po Polsce.

  • zolnierz12

    witam serdecznie interesuje mnie w jakiej cenie sa bilety z moskwy do pekinu i gdzei szukac zeby kupic ten bilet .ruszam w 2016 pozdrawiam

    • Eu Sebiusz

      Też mam zamiar wiś wybrać w 2016, tyle ze do Władywostoku i dalej do Japonii, może złoży się tak że pojedziemy razem. Podpinam się pod pytanie o aktualne ceny biletów. Za wszelkie info bardzo byłbym wdzięczny. mail :

  • luki

    Witam, słyszałem że można kupić bilet, który jest ważny powiedzmy 10 dni i możemy dzięki temu wychodzić na poszczególnych stacjach i jechać dalej kilka dni później na tym samym bilecie. Jest to faktycznie możliwe?

    • Szwendalus

      Kiedyś nie było takiej opcji. Jeśli nic się nie zmieniło to na każdy odcinek trzeba kupić oddzielny bilet. Chociaż moim zdaniem przerywanie podróży nie ma sensu, bo nie poczujesz, jak to jest jechać tym Transsibem – kilka dni w jednym pociągu bez przerwy to coś czego warto doświadczyć ;)

      • Renata Kilanowska

        WITAM SERDECZNIE. JEŚLI MOŻNA, TO CHCIAŁABYM POPROSIĆ O PORADĘ. PRZECZYTAŁAM, ŻE BILETY SĄ DOSTĘPNE NA 45 PRZED WYJAZDEM. CHCIAŁABYM POJECHAĆ W LIPCU, ALE MUSZĘ SKORELOWAĆ BILETY LOTNICZE Z KOLEJOWYMI. JAK TO ROZWIĄZAĆ, BY UDAŁO MI SIĘ KUPIĆ BILET Z MOSKWY DO WŁADYWOSTOKU POD WYKUPIONY WCZEŚNIEJ BILET LOTNICZY? CHCIAŁABYM TEŻ ZNALEŹĆ JAKIŚ SZCZEGÓŁOWY ROZKŁAD JAZDY- Z GODZINAMI ODJZAZDÓW Z POSZCZEGÓLNYCH STACJI… BĘDĘ WDZIECZNA ZA POMOC. POZDRAWIAM :-)

  • Renata Kilanowska

    WITAM SERDECZNIE. JEŚLI MOŻNA, TO CHCIAŁABYM POPROSIĆ O PORADĘ.
    PRZECZYTAŁAM, ŻE BILETY SĄ DOSTĘPNE NA 45 PRZED WYJAZDEM. CHCIAŁABYM
    POJECHAĆ W LIPCU, ALE MUSZĘ SKORELOWAĆ BILETY LOTNICZE Z KOLEJOWYMI. JAK
    TO ROZWIĄZAĆ, BY UDAŁO MI SIĘ KUPIĆ BILET Z MOSKWY DO WŁADYWOSTOKU POD
    WYKUPIONY WCZEŚNIEJ BILET LOTNICZY? CHCIAŁABYM TEŻ ZNALEŹĆ JAKIŚ
    SZCZEGÓŁOWY ROZKŁAD JAZDY- Z GODZINAMI ODJZAZDÓW Z POSZCZEGÓLNYCH
    STACJI… BĘDĘ WDZIECZNA ZA POMOC. POZDRAWIAM :-)

    • Szwendalus

      Myślę, że rozkład jazdy powinien być dostępny na stronie rosyjskich kolei RZD. My kupowaliśmy bilety przez jakiegoś pośrednika (nie pamiętam już niestety jakiego), bo różnica w cenie nie jest duża, a bardzo nam to sprawę uprościło ;) Z tego, co pamiętam to rozkłady jazdy były też dostępne na stronach tych firm :)

  • Piotr Bączkiewicz

    „Warto wiedzieć, że… zawiodą się osoby, które nastawiają się na wielką imprezę podczas jazdy – picie alkoholu mocniejszego niż piwo jest zabronione i zakaz ten jest egzekwowany przez załogę pociągu. Oczywiście nikt z alkomatem nie chodzi więc jeśli się dobrze zamaskować…” Tu akurat to chyba różnie. Niby gonili na początku nawet za piwo, ale później nawet nasz komandir wagonu i prowadnica dali sie namówić na dwa kieliszki wódki. Oczywiście to nie ma co liczyć picie aż do „zgonu”. To chyba troche zależy na kogo sie trafi i jak człowiek sie pozna z współpasażerami. My mieliśmy instrumenty, wiec graliśmy śpiewaliśmy z cały wagonem wiec może dlatego jakoś też przymykali oko na to. No ale nie najważniejsze jest to w tej podróży ;) Liczy sie ten niepowtarzalny klimat który żeby zrozumieć to trzeba doświadczyć :D